Tapeta w kuchni
![Tapeta w kuchni](https://www.boogu.pl/wp-content/uploads/2022/07/tapety-do-kuchni-4.jpg)
Czy tapeta w kuchni to dobre rozwiązanie? Czasami jesteśmy zainteresowani wprowadzeniem innowacji do kuchni. Warto zastanowić się nad fototapetami, które cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoje dobroczynne właściwości. W ten sposób wprowadzimy do pokoju odrobinę świeżości.
Czy zamiast płytek można użyć tapety? Co powinniśmy wiedzieć o tapecie kuchennej? Czy tapety winylowe nadają się do kuchni? Czy potrafisz malować tapetę? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelnika.
Czy zamiast płytek można użyć tapety?
Tapeta do kuchni jest przede wszystkim atrakcyjna wizualnie – co właściwie oznacza, że dzięki niej możemy ciekawie umeblować pomieszczenie. Warto jednak zdać sobie sprawę, że pełni również funkcję praktyczną i coraz częściej staje się alternatywą dla płytek. Kuchnia to bardzo wrażliwe miejsce, dlatego warto wybrać materiał odporny na wilgoć, ścieranie i wysokie temperatury. Na uwagę zasługują tapety kuchenne wykonane z włókna szklanego lub winylu. Ale jaką tapetę warto wybrać? Cóż, to zależy od stylu aranżacji pomieszczenia. Na przykład wzory płytek, pledy lub cegły są idealne do rustykalnej kuchni. Jeśli lubisz wnętrza nowoczesne lub retro, warto zwrócić uwagę na stylowe fototapety botaniczne. W tym miejscu warto pamiętać, że tapetowanie jest mniej czasochłonnym procesem niż układanie płytek. Na przykład instrukcje montażu można znaleźć na opakowaniu lub w Internecie. Tapeta w kuchni powinna mieć ścięte rogi – dzięki temu zachowamy odpowiednie kąty po przyklejeniu materiału.
Co powinniśmy wiedzieć o tapecie kuchennej?
![Tapeta w kuchni](https://www.boogu.pl/wp-content/uploads/2022/07/tapety-do-kuchni-4-300x200.jpg)
Zmywalna tapeta do kuchni staje się coraz bardziej popularna. Polecany dla osób, które dużo gotują – wtedy ściany są szczególnie podatne na silne zabrudzenia tłuszczem lub innymi potrawami. Niezależnie od tego, czy wybierzemy tapetę zmywalną, winylową, z włókna szklanego czy 3D, usunięcie z nich brudu nie powinno stanowić problemu. Oczywiście winyl jest trwałym materiałem – eksperci twierdzą, że można go nawet czyścić chemikaliami. Kuchenną tapetę warto przetrzeć ściereczką, ewentualnie gąbką zamoczoną w delikatnym płynie. Niektórzy umieszczają w kuchni tradycyjne papierowe tapety. Jednak nie będzie pasować, jeśli nie zostanie zabezpieczona dodatkowym szkłem hartowanym. Oto rozwiązanie, które utrzyma Twoje ściany w czystości. Nie zmienia to jednak faktu, że działa tylko na małych fragmentach. Tapety kuchenne powinny być odpowiednio pielęgnowane – używaj bezpiecznego środka czyszczącego, który nie będzie miał negatywnego wpływu na powierzchnię.
Czy tapety winylowe nadają się do kuchni?
Dziś powszechne jest tworzenie otwartych przestrzeni w domach i mieszkaniach. Aby oddzielić kuchnię od jadalni, warto rozważyć wzorzystą tapetę. Jest nie tylko świetnym tłem, ale również podkreśla design krzeseł, stołów i innych elementów kuchennych. Jaką tapetę wybrać do otwartej kuchni? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli bardziej interesuje nas włoskie jedzenie, nic nie powstrzyma scenerii z dowolnego miejsca w tym kraju na ścianie. Jeśli wolimy elegancki pokój w stylu glamour, warto rozważyć czarne lub szare tkaniny. Tapeta do kuchni powinna być nie tylko piękna, ale także funkcjonalna. Wybierzmy więc produkt o korzystnych właściwościach, takich jak odporność na wilgoć, zmiany temperatury, zabrudzenia i nie tylko.
Czy potrafisz malować tapetę?
Eksperci wnętrz są przekonani, że tapetę winylową do kuchni można z powodzeniem malować – nie musimy się martwić o jej uszkodzenie. Pamiętajmy jednak, aby wybrać najbardziej zoptymalizowaną farbę. W pierwszej kolejności warto wybrać podkład akrylowy przed nałożeniem topu. Jak przygotować powierzchnię i o czym należy pamiętać? Najpierw sprawdźmy dokładnie tapetę. Sprawdźmy, gdzie mogła się odkleić i w razie potrzeby ponownie ją przyklejmy – w ten sposób łatwiej będzie nam później nad nią pracować, co czasami może być dużym problemem. Następnie usuń kurz, wszelkie plamy i brud – w tym celu użyj wilgotnej szmatki nasączonej specjalnymi odczynnikami lub czystej wody. Trzecim krokiem jest zagruntowanie tapety. Już po dziesięciu godzinach od ostatniej operacji możemy pomalować tapetę farbą nawierzchniową.