Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego?

Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego?

Dezynfekcja i sterylizacja pomieszczeń stanowi podstawowy element prowadzenia działalności takich branż jak kosmetologia, kosmetyka oraz w salonach tatuażu. Autoklaw zapewnia bezpieczeństwo podczas przeprowadzania zabiegów. Do najprostszych czynności, jakie wykonuje się za jego pomocą, zalicza się sterylizację (wyjaławianie) narzędzi medycznych jak i pomocniczych produktów kosmetycznych. Eliminacja pozwala także na pozbycie się z nich mikroorganizmów, a co za tym idzie zapewnienie dostatecznego poziomu bezpieczeństwa zarówno dla klienta jak i wykonującego zabieg. Jaki autoklaw wybrać i na co zwrócić uwagę?

Autoklaw w gabinecie podologicznym

Autoklaw kosmetyczny zalecany jest wówczas, gdy konieczne jest przeprowadzenie pełnej sterylizacji narzędzi, ale również w związku z wymogami sanepidu. Jakie właściwości posiada ta maszyna? Dlaczego każdy gabinet kosmetyczny czy studio tatuażu musi być w nią wyposażony? Przede wszystkim bez autoklawu ryzyko zakażenia oraz przenoszenia chorób między pacjentami wzrasta drastycznie. Ryzyko jest spore. Diagnostyka podologiczna ma to do siebie, że zajmuje się chorobami skóry, zwłaszcza stóp. Istnieje więc spore ryzyko, że bez odpowiedniego przygotowania pomieszczenia i zapewnienia wystarczających warunkach do przeprowadzenia zabiegu zmiany skórne stóp mogą przenieść się poza gabinet. Na czym więc dokładnie polega praca, jaką wykonuje autoklaw? Maszyna pozwala na utrzymanie narzędzi w hermetycznym zamknięciu. Ogrzewany zbiornik utrzymuje procesy fizyczne w sobie. Wewnątrz niego panują warunki ciśnienia i temperatury, które pozwalają na niszczenie drobnoustrojów. Gabinety podologiczne http://www.spondylus-podologia.pl/ stosują wiec autoklawy parowo-ciśnieniowe jako obecnie najskuteczniejszą formę ochrony pomieszczenia przeciw bakteriom i wirusom. Jest to także – co oczywiste – najbardziej rozpowszechniona broń, jaką mają do dyspozycji podolodzy w kwestii wyjaławiania własnego sprzętu. Jaki autoklaw do salonu kosmetycznego?Czym charakteryzują się ponadto autoklawy? Po pierwsze niegdyś ich zakup wiązał się z poniesieniem zbyt wygórowanych kosztów. Ich ceny sięgały nierzadko kilku tysięcy. Obecnie jednak są dostępne dla prawie każdego, a co za tym idzie, wzrasta możliwość wyboru odpowiedniej maszyny. Autoklaw można zastosować już nie tylko w usługach podologicznych, ale też w gabinetach kosmetycznych do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku jak np. cążki, pilniki, nożyczki czy pęsety i inne przyrządy konieczne w zabiegach manicure i pedicure. Autoklawy stosowane są ponadto do czyszczenia narzędzi nieopakowanych oraz o porowatej lub nierzadko wgłębionej strukturze. Do takich zaliczamy, chociażby autoklawy o klasie S. Klasy B są bardziej zaawansowane i mogą jednocześnie wyjaławiać skomplikowane narzędzia np. podczas usuwanie modzeli. Warto wiedzieć, że nigdy do końca nie wiadomo, kto i jak korzystał z danych narzędzi. Ochrona własnego zdrowia jest szczególnie ważna. Nawet przy prostych zabiegach i korzystaniu z poradni podologicznych http://www.spondylus-podologia.pl/umow-wizyte-online/ może dojść do naruszenia tkanki i ewentualnego zakażenia.

Zobacz również:

 

Który autoklaw wybrać?

Wybór autoklawu do gabinetu kosmetycznego zależny jest od klasy sterylizacji, jaką chcemy uzyskać. Specjalista podolog będzie potrzebował jednak zupełnie innej klasy sprzętu niż salony urody itp. Na rynku istnieją modele o trzech klasach o ujętej europejskiej normie sterylizatorów. Jakie są to normy? Autoklawy klasy N jeszcze istnieją na rynku, lecz są powoli zastępowane przez klasę S. Ich zastosowanie wiąże się z bieżącą sterylizacją mniej wymagających narzędzi np. litych i nie naruszających ciągłości tkanek. Maszyny klasy S wyposażone są w mechanizm tzw. jednostopniowej próżni wstępnej. Dzięki temu łatwiej będzie o całkowitą sterylizację przedmiotów określonych przez producenta. Są to przeważnie narzędzia używane w salonach kosmetycznych, gdzie nie przeprowadza się złożonych zabiegów kosmetycznych np. do sterylizacji igieł. Autoklawy klasy S nie zaleca się jednak używać w gabinetach podologicznych i kosmetycznych. Jakiej klasy powinien być takich autoklaw? Zalecane są maszyny o klasie B jako te, które spełniają najwyższe wymogi sanitarno-higieniczne. Umożliwiają pełnowymiarową sterylizację próżnią wstępną i preferuje się je do wszystkich typów narzędzi. Potrafią sterylizować każdy rodzaj materiału poprzez złożony proces wyjaławiania. Są także wyposażone w funkcję drukowania parametrów sterylizacji i ich zapisu, co jest konieczne ze względu na potrzebę archiwizacji przeprowadzanych dezynfekcji. Autoklawy klasy B są obecnie najlepszą dostępną na rynku metodą sterylizacji narzędzi. Głownie ma to związek z sekwencją impulsów próżni oraz tzw. wstrzyknięć pary. Klasa B jest wymagana podczas przeprowadzania trudnych zabiegów w gabinetach lekarskich czy kosmetycznych np. plastyki wałów okołopaznokciowych http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/korekta-wrastajaca-paznokcia/plastyka-walow-paznokciowych/. Także gabinety stomatologiczne korzystają z tej klasy autoklawów. Pojemność autoklawu zależy od typu przedmiotów poddawanych sterylizacji i pożądanej częstotliwości tych zabiegów. Czym to się różni? Otóż autoklaw przeważnie dokonuje regularnego wyjaławiania narzędzi. Wyposażony w tackę zmieści ich mniej niż w koszyku. Szczególnie ważne jest, by pamiętać, o nie umieszczaniu znacznej ilości pakietów wewnątrz, ponieważ może to źle wpłynąć na ostateczny proces oczyszczenia.

You Might Also Like