Alkoholizm – co to jest?

Alkoholizm - co to jest?

Alkoholizm – co to jest? Alkoholizm został oficjalnie uznany za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zaburzenie alkoholowe definiuje się jako fizyczne i psychiczne uzależnienie od alkoholu, substancji spowalniającej układ nerwowy. Nadużywanie alkoholu ma bezpośredni wpływ na cierpiącego i jego otoczenie. Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do agresywnych zachowań, wpływających na funkcjonowanie mózgu i wynikającą z tego świadomość podejmowania decyzji.

Alkoholizm objawia się najczęściej pogorszeniem kontaktów z rodziną i otoczeniem oraz pogorszeniem warunków społecznych i ekonomicznych. Skuteczna terapia alkoholowa może zapobiec tragicznym skutkom nadmiernego picia.

Szkodliwe działanie alkoholu

Regularne nadużywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju demencji, zaburzeń logicznego myślenia i poważnych chorób psychicznych. Substancja ta jest związkiem, który wpływa nie tylko na stan psychiczny człowieka, ale także na jego kondycję fizyczną. Alkoholizm jest głównym czynnikiem powodującym marskość wątroby. Pomoc jest możliwa tylko wtedy, gdy alkoholik przyzna się, że jest chory. Wielu alkoholików uważa, że ​​nadużywanie substancji jest dobrowolne i dobrowolne. To tylko kłamstwo i zaprzeczanie problemowi alkoholowemu. Należy podkreślić, że objawy alkoholizmu mają powolny początek i mogą trwać niezauważone. Wytyczenie granicy między okazjonalnym piciem a całkowicie niekontrolowanym piciem może być trudne.

Objawy uzależnienia od alkoholu

  • Głód alkoholowy – pacjent ma wewnętrzną potrzebę picia i poczucie, że organizm nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować bez kolejnej dawki używek
  • Luki w pamięci – uzależniony nie pamięta już zdarzeń, które miały miejsce po wypiciu, coraz częściej w jego pamięci pojawiają się puste fragmenty
  • Zaabsorbowanie alkoholem – pacjent zaniedbuje rodzinę i inne ważne dziedziny swojego życia
  • Utrata kontroli nad piciem – zdrowi ludzie wiedzą kiedy przestać, alkoholicy nie potrafią przestać

Ciężki alkoholizm determinuje pojawienie się tzw. objawów absencji. Odstawienie substancji psychoaktywnych może prowadzić do niepokoju i niepokoju. Częste są objawy fizyczne: dreszcze, nudności, nadmierne pocenie się, drżenie mięśni. Kolejnym objawem jest dezorientacja i niepokój. Większość alkoholików próbuje pozbyć się tych objawów, aby móc wypić kolejnego drinka. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się tego problemu jest odstawienie alkoholu.

Etapy alkoholizmu:

  1. Wstępne – Pamiętaj, że alkohol to świetny sposób na relaks i złagodzenie złego nastroju. Pijący nie dostrzegają symptomów alkoholizmu, ale coraz częściej szukają okazji, np. picia z przyjaciółmi
  2. Ostrzeżenie – pij więcej alkoholu i zmień zachowanie. Zarówno potajemnie pijąc, jak i później żałując
  3. Kluczowy – alkohol staje się głównym celem życia. Unikaj krótkotrwałej abstynencji alkoholowej, podczas której rozwijają się fizyczne objawy głodu alkoholowego. Alkoholicy nadal nie widzą problemu.
  4. Przewlekły – Alkoholik, który spożywa napoje alkoholowe bez ograniczeń. Wpływ na jego zdrowie był ogromny, a utrzymujący się alkohol w jego organizmie sprawił, że kilka drinków wystarczyło, by go ominąć.

Niestety, końcowy etap kończy się zwykle śmiercią uzależnionego z powodu zatrucia lub zniszczenia narządów wewnętrznych.

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm - co to jest?
Alkoholizm – co to jest?

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest złożonym i długotrwałym procesem. Trudno jednoznacznie określić, jak długo trwa leczenie alkoholowe, ponieważ zależy to od stopnia zaawansowania alkoholizmu, indywidualnych motywacji pacjenta do abstynencji oraz wsparcia bliskich. Leczenie alkoholików może obejmować: leczenie w ośrodku odwykowym, indywidualną terapię alkoholową, terapię zamkniętą dla alkoholików. Uzależnienie od alkoholu leczy się za pomocą różnych podejść terapeutycznych – behawioralnej terapii poznawczej, technik opisywania pojawiających się emocji oraz terapii racjonalno-emocjonalnej. Prywatna trzeźwość w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu może przynieść ogromne korzyści osobom uzależnionym, które potrzebują indywidualnego leczenia.

Abstynencja alkoholowa — przymus czy wolny wybór?

Rzucenie alkoholu jest darem niebios nie tylko dla alkoholików, ale także dla ich rodzin. Zdesperowane rodziny często pytają, jak pomóc alkoholikom, którzy odmawiają leczenia. W wyjątkowych przypadkach konieczne jest w Polsce wprowadzenie obowiązkowego leczenia alkoholizmu. Zarządy społeczności odpowiedzialne za rozwiązywanie problemu alkoholizmu wydają skierowania na obowiązkowe leczenie alkoholowe. Jeśli formalnie odmówi dobrowolnego leczenia, komisja skieruje go do biegłych prawnych w celu obowiązkowego zbadania. Sąd Pokoju może przywrócić przymusowe leczenie alkoholowe po rozpatrzeniu wniosku biegłego. Wniosek do gminy lub prokuratury może złożyć nie tylko partner czy pełnoletnie dzieci alkoholika, ale także osoba z MOPS czy dalsza rodzina narkomana.

You Might Also Like