Czy można uratować rozpadające się małżeństwo? Czyli techniki negocjacyjne

rozwody

W obecnych czasach, w których nastąpił wzrost poziomu życia i rozwój technologii, stanęliśmy w obliczu poważnych problemów, które obejmują między innymi relacje międzyludzkie. W wielu rodzinach ograniczana jest ilość rozmów, a duża część życia realnego przenoszona jest do internetu. Taka kolej rzeczy prowadzi do zrywania więzów oraz problemów z komunikowaniem się.

Widać to przede wszystkim u dzieci – niektóre z nich mają kłopot z poprawnym skonstruowaniem zdania, a w pewnym wieku, podczas młodzieńczego buntu, całkowicie odłączają się od rodziny. Takie problemy dotyczą także małżeństw. W pewnym sensie krążymy w wyimaginowanym świecie i skupiając swój wzrok na zdjęciach w mediach społecznościowych, pragniemy idealnego życia. Zapominamy, że nasz partner nigdy nie będzie idealny. I że żaden partner z mediów społecznościowych także taki nie jest. Współczesny obraz życia skutecznie odbiera nam chęć spędzania czasu z bliskimi; pozorne szczęście odnajdujemy natomiast w rzeczach płytkich i ulotnych. Kiedy dziecku nudzi się zabawa, zaczyna bawić się nowszą; dużo ciekawszą. W naszych małżeństwach robimy podobnie.

Rozpady małżeństw na świecie

Aktualnie jednym z większych problemów jest liczba rozwodów, która stale się zwiększa. Jeśli chodzi o kraje europejskie, przeważa Hiszpania. Obecnie rozpada się tam siedem na dziesięć małżeństw a rząd daje coraz nowsze możliwości aby takie małżeństwo zerwać. Ostatnio pomaga w tej kwestii nawet internet. Funkcjonują tak zwane „ekspresowe rozwody”, które nie trwają dłużej niż dwa tygodnie. W Polsce sytuacja wygląda nieco lepiej, ale nie oznacza to, że problemu nie ma. Niestety z roku na rok coraz więcej małżeństw się rozpada. Za najczęstszy powód rozstań podawana jest „niezgodność charakterów”. Oczywiście są sytuacje, w których rozwód jest jedyną możliwą opcją. Czasami w małżeństwach jest przemoc, która nie pozostawia wyboru. Każdy chce być ceniony i czuć się wartościowo; niestety nie jest to możliwe, gdy ktoś się nad nim znęca. Jednocześnie coraz częściej dochodzi do rozwodu z błahych powodów. Wymieniamy partnerów, bo nie umiemy rozmawiać i rozwiązywać swoich problemów.

Jak temu zaradzić? Techniki negocjacyjne w małżeństwie

Częstym problemem jest to, że jedna strona małżeństwa bardziej skupia się na swoim partnerze niż na sobie. Nie myślimy o własnej osobie i nie zastanawiamy się nad tym, co możemy w sobie zmienić, a tylko krytykujemy i dajemy wytyczne jak ma żyć druga osoba. W przypadku problemu nie negocjujemy, tylko za wszelką cenę chcemy postawić na swoim. Gdy brak w związku negocjacji i rozmów, nie ma miejsca na jakąkolwiek zgodność charakterów. Takiej zgodności, stuprocentowej, tak naprawdę nigdy nie będzie, bo każdy posiada własne cechy charakteru, które nie są dopasowane do żadnej innej osoby.

Co ciekawe – psychologowie do spraw małżeństw, twierdzą, że w związku zazwyczaj pojawia się wyścig. Kto kogo pokona, kto wygra? Jest to niezdrowe podejście, jednak bardzo powszechne. Zamiast cieszyć się z sukcesów drugiej strony, potrafimy je ignorować i traktować jako coś niepotrzebnego, nawet jeśli jest czymś ważnym dla partnera. Osoby w małżeństwach twierdzą, że kłótnie często dotyczą pracy. „Zobacz ile ja robię, a jak mało robisz ty!” – takie zdania pojawiają się często. Są całkowicie bez sensu, a przecież tak często prowadzą do rozwodów. Trzeba uświadomić sobie, że w małżeństwie każdy ma swoją rolę i sumiennie ją wypełnia.
Ważną techniką negocjacyjną jest to, że lepiej przeprowadzać rozmowy na neutralnym gruncie. Pozwala to się wyciszyć i odzyskać spokój. Dobrym pomysłem jest spacer w parku lub wyjście do restauracji. Spokój jest niezwykle istotny w każdej rozmowie.

Zobacz

Czasami nasze kłótnie dotyczą spraw całkowicie błahych. Negocjacje przy takich tematach teoretycznie nie powinny sprawiać problemu, praktycznie sprawiają go bardzo dużo. Często zdarza się, że ludzie w związku odrzucają swoje „ja”. Tracą wolność, bo wydaje im się, że bycie z kimś nie idzie w parze z wolnością. To nie jest prawda. Wolność nie oznacza przecież nieposiadania jakiejkolwiek bliższej relacji. Jesteśmy wolni, gdy posiadamy swoją pasję, swoich znajomych, możemy się realizować. Bycie z kimś wcale temu nie przeczy. A jednak tak często usłyszeć można zdania typu „nie mogę wyjechać na wakacje, mój partner nie chce, abym sama podróżowała”, „nie pójdę na imprezę, on nie może iść, a samej przecież nie wypada”. Związek wymaga pewnych poświęceń, ale nie oznacza to, że powinniśmy całe swoje życie uzależnić od drugiej osoby.

Kiedy rozwód jest konieczny, a kiedy jest tylko reakcją na brak porozumienia?

Bywają sytuacje, w których rozwody są konieczne. Kiedy każda próba porozumienia kończy się fiaskiem – nie ma innego wyjścia. Jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Zazwyczaj jesteśmy w stanie temu zaradzić, tylko mamy z tym duże problemy. Można je jednak likwidować. Dobrym pomysłem jest udanie się do psychologa do spraw małżeństw. Powinien to być drugi krok, zaraz po szczerej rozmowie. Bardzo często małżeństwa można jeszcze uratować, tylko ludzie podejmują za mało prób.

You Might Also Like