Dziecko u dentysty
Dziecko u dentysty – o zęby trzeba dbać od pierwszych dni życia. Zanim u niemowlęcia pojawi się pierwszy ząbek, warto obserwować stan dziąseł. Pojawienie się pierwszego ząbka jest długo oczekiwane przez rodziców. Już wtedy powinno się kupić specjalną szczoteczkę dla niemowląt i czyścić pierwsze ząbki. Zdaniem stomatologów pierwsza wizyta małego dziecka w gabinecie dentystycznym powinna nastąpić około 18 miesiąca życia. Jest to najlepszy czas na oswojenie pociechy z dentystą i zapobieganie dentofobii.
Rola pierwszej wizyty u stomatologa
Dzieci bardzo często boją się stomatologa. Ich strach wynika z opisów spotkania z lekarzem dentystą, jakie słyszą w domu, z nieodpowiedzialnego straszenia bólem podczas takiej wizyty. Tymczasem coraz więcej gabinetów stomatologicznych jest miejscami przyjaznymi dla najmłodszych pacjentów. Eksperci z Polskiego Stowarzyszenie Stomatologii Dziecięcej uważają, że stomatolog powinien zobaczyć ząbki dziecka już między 6 a 12 miesiącem życia maluszka, kiedy to pojawiają się pierwsze zęby. Lekarz podpowie, jak dobrać pastę i szczoteczkę do delikatnych ząbków maleństwa i pouczy rodziców, jak przy wprowadzaniu nowych składników do diety malca, dbać o jego ząbki. Zazwyczaj na pierwszej wizycie niemowlęcia, stomatolog podejmuje temat wad zgryzu, które powstać z powodu nadużywania smoczka i karmienia butelką. Dziecko, które ukończy 7-8 miesięcy można karmić małymi łyżeczkami przystosowanymi do potrzeb niemowlęcia. Picie mleka, czy soczków z butelki do najprostsza droga do próchnicy i wad zgryzu. Kolejną korzyścią z wizyty w gabinecie stomatologicznym w okresie niemowlęcym jest oswojenie dziecka ze stomatologiem i doskonale prowadzona profilaktyka zdrowia jamy ustnej. Przy pierwszej wizycie niemowlęcia nie ma konieczności zaglądania do buzi. Chodzi o oswojenie dziecka z gabinetem i o to, aby miał miłe skojarzenia z wizytą u dentysty. Im więcej wizyt bezbolesnego leczenia, tym lepszy odbiór stomatologa przez małego pacjenta.
Planowanie pierwszej wizyty dziecka u dentysty
Pierwsza wizyta malucha u dentysty powinna odbyć się wtedy, kiedy maluch nie ma problemów z ząbkami. Dziecko będzie miało czas na oswojenie się ze stomatologiem i gabinetem. Błędem rodziców jest pojawienie się z pociechą u dentysty dopiero wtedy, kiedy stan ząbków wymaga leczenia. Taka wizyta jest traumatyczna i będzie kojarzyła się małemu pacjentowi z bólem, stresem i strachem. Kiedy pojawiły się już wszystkie ząbki mleczne, dziecko ma 3-4 lata musi odwiedzić stomatologa i sprawdzić, czy wszystkie zęby mleczne rozwinęły się prawidłowo, ocenić stan zgryzu i wykryć ewentualną próchnicę. Wizyta z malcem u stomatologa jest konieczna, kiedy rodzic zauważy, że pojawiła się matowa plamka na kolorze zęba, czarna dziurka lub osad na zębach. Na mlecznych zębach próchnica rozwija się szybciej niż na zębach stałych. Usuwanie zęba mlecznego jest ostatecznością, ponieważ pozbycie się tych zębów za wcześnie może doprowadzić do wad zgryzu.
Mama obecna przy badaniu
Rodzice obawiają się, że podczas badania dziecka, będą musieli wyjść z gabinetu i zostawić malucha. Większość lekarzy stomatologów nie ma przeciwko obecności rodzica podczas badania małego dziecka. W przypadku większego pacjenta dziecko może zdecydować, czy chce, aby rodzic był w gabinecie podczas leczenia. Rodzin powinien zapanować nad swoimi emocjami i nie utrudniać pracy lekarzowi.
Dentysta – fajny lekarz
Dzieci z reguły obawiają się wizyty u stomatologa. Dlatego ważne jest, aby rodzic nie straszył pociechy bólem, nie mówił o swoich nie najlepszych doświadczeniach, ani nie wspominał w obecności potomka, że odczuwa strach przed dentystą. Przenoszenie swoich negatywnych odczuć na dziecko może spowodować, że mały pacjent będzie odczuwał strach przed stomatologiem jeszcze zanim pozna gabinet i lekarza. Zdenerwowane i spanikowane dziecko to duże utrudnienie dla pracy dentysty. Rodzic powinien zaufać lekarzowi, ponieważ stomatolodzy mają doświadczenie w leczeniu zębów małych dzieci i odpowiednie podejście do maluchów. Przed wizytą rodzic powinien powiedzieć dziecku po, co i gdzie idzie, czym zajmuje się dentysta. Można opowiedzieć bajkę, której bohater udaje się na pierwszą wizytę do gabinetu stomatologicznego i jest bardzo zadowolony, bo lekarz nauczył się dbać o ząbki. Bajki oswajają dziecku trudne tematy i uspokajają negatywne emocje. Warto wiedzieć, że dobrze wyposażone gabinety dentystyczne, dysponują sprzętem i metodami leczenia, które zmniejszają odczuwanie bólu u małych pacjentów. Na kontrolę do dentysty należy chodzić raz na pół roku, aby sprawdzić, czy w jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego.
Negatywne skojarzenia dziecka związane z wizytą u dentysty to najczęściej efekt złych wspomnień rodziców i traktowania wizyty u stomatologa jako kary za opychanie się słodyczami, czy nie mycie zębów. Lekarze dentyści radzą, aby przed wizytą u dentysty, rodzice nie używali słów kojarzących się z bólem, typu: wyrywanie, igła, krew, strzykawka, wiertło i przeczytali dziecku książeczkę dotyczącą wizyty u stomatologa, która kształtuje pozytywny obraz dentysty.