Ile czasu schnie gładź szpachlowa?

Ile czasu schnie gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa to nieodłączny element każdego remontu bądź budowy domu od podstaw. To właśnie dzięki niej możemy doprowadzić stan ściany do perfekcji- będzie prosta, gładka, a dodatkowo jest to doskonałe podłoże pod inne materiały wykończeniowe. Co powinniśmy wiedzieć na temat gładzi szpachlowej? W jaki sposób nakładać ten materiał? Jak długo schnie gładź szpachlowa? Do czego możemy stosować gładzie szpachlowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Podstawowe informacje na temat gładzi szpachlowej

Ile czasu schnie gładź szpachlowa?Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, który jest niezbędny do tego, aby wykończyć ściany w prawidłowy sposób. W praktyce jest to innowacyjny zamiennik dla tynku, który jest w stanie wytworzyć bardzo gładką powierzchnię. Dodatkowo aplikacja późniejszych materiałów, jak chociażby farb, nie stanowi najmniejszego problemu. Zwracając uwagę na naukowy punkt widzenia, jest to zwykły gips, który stanowi element wiążący, a także wypełniający. Warto wspomnieć o dodatkach innych minerałów. W przeciętnej gładzi szpachlowej znaleźć możemy wiele innych materiałów (np. dolomit, kreda). W składzie widnieją także plastyfikatory i substancje, które mają za zadanie opóźnić wiązanie gipsu. W konsekwencji możliwe jest dokładne, precyzyjne i spokojne przeprowadzenie wszelkich prac wykończeniowych. W zależności od własnych preferencji, do wyboru mamy suche mieszanki bądź gotową gładź szpachlową, która najczęściej jest w formie pasty znajdującej się w plastikowym wiaderku. 

Wyróżniamy kilka rodzajów gładzi szpachlowej. Najczęściej stosowana jest gładź gipsowa, której materiał wiążący jest pochodzenia naturalnego bądź syntetycznego. Warto wspomnieć o tym, że jest dostępna w formie suchej mieszanki- mieszamy ją z wodą. Istnieje również gładź wapienna, która oparta jest na właściwościach wapna. Spośród innych wyróżnia się tym, że ma śnieżnobiały kolor, a dodatkowo dobrze przepuszcza powietrze, dlatego ryzyko rozwoju pleśni i grzybów jest zminimalizowane. Jeśli chodzi o gładź cementową, jest bardzo trwała i odporna na czynniki zewnętrzne. Eksperymenty potwierdziły, że jest obojętna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ciekawa wydaje się być gładź polimerowa- najnowsza ze wszystkich. Jest bardzo odporna na ciepło i wilgoć, a także charakteryzuje się elastycznością. 

Zobacz również:

 

W jaki sposób nakładać gładź szpachlową?

Zanim zdecydujemy się na nakładanie gładzi szpachlowej, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio przygotować podłoże. Należy rozpocząć od tego, aby wypełnić największe ubytki, tym samym zniwelujemy wszelkie nierówności. Powierzchnia nie może być zakurzona, a resztki farby z pewnością są niepożądane. Podłoże chłonne (najczęściej jest to tynk) należy wcześniej zagruntować, aby zmaksymalizować trwałość. Pamiętajmy o tym, aby gładź szpachlową wykorzystać w stosunkowo krótkim czasie- najczęściej jest to około godzina od rozrobienia. Po tym czasie traci swoje właściwości i nie nadaje się do prac budowlanych. Gładź szpachlowa może być rozprowadzana po ścianie na dwa sposoby: mechanicznie bądź korzystając ze specjalnej pacy, ręcznie. W każdym z tych przypadku warstwa nie powinna przekraczać 3 mm. Należy ją nanosić od dołu do góry, a nie odwrotnie. Ostatnim etapem całej pracy jest oczywiście szlifowanie. Powinniśmy tego dokonać, gdy substancja w pełni wyschnie. Użyjmy w tym celu drobnoziarnistego papieru ściernego, ewentualnie specjalnie dobranej siatki o drobnej gramaturze.

Jak długo schnie gładź szpachlowa?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest jednoznaczna, bowiem dużo w tym przypadku zależy od kilku czynności. Gładź szpachlowa z reguły schnie jednak stosunkowo szybko. Zaobserwowano, że czas wiązania oscyluje w granicach 3 godzin, kiedy konsystencja jest idealna. W przypadku nieco bardziej rozcieńczonych mieszanin, wartość ta może ulec znacznym zmianom. Należy jednak brać pod uwagę czynnik związany z temperaturą, a także wilgotnością. Znaczenie może mieć nawet twardość bądź producent danej mieszanki. 

Do czego możemy stosować gładzie szpachlowe?

Jak powszechnie wiadomo, gładź gipsowa wykorzystywana jest przede wszystkim do tego, aby wykonać najcieńszą warstwę wykończeniową. To właśnie ona decyduje o tym, jaka będzie ostateczna gładkość, a także jak będzie wyglądała powierzchnia. Materiał ten wykorzystywany jest nie tylko podczas prac wykończeniowych, ale również tych remontowych. Może być stosowana zarówno w poszczególnych pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Wykorzystuje się różne rodzaje gładzi szpachlowych, aby w każdych warunkach sprawdziły się doskonale. Jakość gładzi najczęściej jesteśmy w stanie ocenić na podstawie twardości, która podawana jest przez producentów. W praktyce nie ma różnicy czy korzystaliśmy z gotowych gładzi polimerowych czy z tych, które rozrabia się z użyciem wody- każda z nich może okazać się idealna. 

You Might Also Like