Ile kosztuje blacha trapezowa powlekana
Każdy inwestor budowlany, kiedy przygotowuje się do inwestycji, musimy rozważyć jej koszty, lokalizację czy też jej finansowanie. Bardzo ważnym elementem, wpływającym na estetykę i koszty budowy, jest wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Zarówno tych bardzo popularnych, jak i tych rzadziej używanych. Dlatego warto rozważyć zastosowanie bardziej ekonomicznych, tańszych a trwalszych. Do takich materiałów zalicza się blacha trapezowa.
Co to jest blacha trapezowa
Blacha trapezowa swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi, tłoczona jest w ten sposób, że w przekroju ma kształt trapezu. Produkowana jest z różnych materiałów. Najczęściej rdzeń stanowi stal lub aluminium a zewnętrzną warstwę ocynk, alucynk lub powłoki z poliestru, lub poliuretanu. Dzięki powłokom materiał jest odporny na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, podnosząc przy tym walory estetyczne. Dodatkowo jest lekka przez co ułatwia prace montażowe.
Jakie są zalety stosowania blachy trapezowej?
Największą zaletą tego materiału jest jego cena, która nie jest wysoka. Jest uzależniona od tego z czego została wykonana, jednakże i tak jest zdecydowanie niższa od innych materiałów tego typu. Z tego powodu wielu inwestorów, budowlańców bierze pod uwagę jej zastosowanie odrzucając inne rozwiązania. Dodatkowo blachy trapezowe, dzięki zastosowaniu warstw zewnętrznych są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i należą do grupy niezwykle trwałych materiałów. Ocenia się, że blacha trapezowa ocynkowana bez konserwacji wytrzymuje przynajmniej 25 lat a poliuretanowe i poliestrowe nawet 50. Ponadto jest bardzo lekka i może być montowana ręcznie przez co jest używana wszędzie tam gdzie do montażu nie można użyć ciężkiego sprzętu. Lekkość materiału sprawia również że nie trzeba do montażu blachy przygotowywać ciężkich i skomplikowanych konstrukcji. Jej sztywność sprawia, że może być zastosowana jako samonośny materiał konstrukcyjny. Wszystkie te elementy sprawiają, że wykorzystanie blachy trapezowej obniża nie tylko koszty materiałowe, ale także znacząco ułatwia proces budowania.
Jakie ma zastosowanie?
Po pierwsze, materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim do pokrywania dachów. Blacha trapezowa na dach używana jest w dużych halach magazynowych i produkcyjnych, wiatach, garażach, obiektach rolniczych czy budynkach gospodarczych. W różnego rodzaju budynkach o dużej połaci dachu, gdzie spadek nie musi przekraczać 5 stopni nachylenia. Rzadko wykorzystywana jest do krycia dachów domów jednorodzinnych jednak ze względu na swoją bogatą kolorystkę i cenę znajdują się amatorzy tego materiału. Po drugie, znakomicie nadaje się na pokrycia elewacyjne, szczególnie w budynkach gospodarczych i produkcyjnych, dużych halach, centrach logistycznych, dużych obiektach handlowych. Z blachy trapezowej buduje się także garaże, ogrodzenia, wiaty i różnego rodzaju dobudówki. Używa się jej także w produkcji płyt warstwowych. Specjalne rodzaje takiej blachy wykorzystywane są jako elementy burt samochodów ciężarowych i przyczep rolniczych.
Zobacz również:
- blacha falista ocynkowana lubelskie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-lubelskie/
- blacha falista ocynkowana kujawsko-pomorskie https://blachytrapezowe.com/blacha-trapezowa-kujawsko-pomorskie/
- blacha trapezowa brązowa https://blachytrapezowe.com
Gdzie można kupić?
Kupić możemy ją w większości hurtowni budowlanych, w marketach budowlanych albo bezpośrednio u producenta. Trudnością w zakupie blachy trapezowej są jednak jej gabaryty. Arkusze takiej blachy mają szerokość 50-160 cm a długość może wynosić nawet 12 metrów. Mimo że możemy kupić arkusze docięte na długość według naszego zamówienia, to jednak nie przewieziemy tego po prostu samochodem. Z tego powodu bardzo ważne jest podczas zakupu zwrócenie uwagi czy sprzedający oferuje dostarczenie blachy na budowę i ile to kosztuje. Czasem niski koszt zakupu może być obarczony ryzykiem wynajmowania drogiego transportu.
Ile kosztuje blacha trapezowa
Z powodu swojego wyglądu, szerokiej gamy kolorystycznej a przede wszystkim z powodu stosunkowo niskiej ceny, blacha trapezowa jest coraz bardziej popularnym materiałem. Wielu inwestorów decyduje się na nią właśnie z powodu niskich kosztów zakupu. Cena blachy trapezowej oczywiście jest różna ze względu na grubość rdzenia, wysokości wytłoczenia, materiału z jakiego jest wykonana oraz rodzaju warstwy ochronnej, jaka została zastosowana. Wpływ na cenę ma także jakość wykonania i jaki jest producent blachy trapezowej.
Zwykłą blachę dobrej jakości kupimy już za niewiele ponad 20 złotych za metr kwadratowy. Cenę dużo niższą powinniśmy uznać za podejrzaną. Wyższe będą ceny blach powlekanych. Pokryte lakierem, powłoką poliestrową lub poliuretanową, mogą kosztować między 25 a 40 złotych. W niektórych przypadkach cena może nawet sporo przekraczać 40 złotych za metr kwadratowy.
Kiedy budujemy własny dom albo decydujemy się na poważną inwestycję budowlaną, to po pierwsze zwracamy uwagę na koszty, które są jednym z najważniejszych problemów. Po drugie, pod uwagę bierzemy trwałość i estetykę materiału. Dlatego warto rozważyć użycie blachy trapezowej, która jako materiał do pokryć jest zdecydowanie tańsza od innych materiałów tego typu. Szczególnie gdy w grę wchodzi elegancka blacha trapezowa powlekana.