Jak zrobić drzwi przesuwne? To nie takie trudne!
Drzwi przesuwne są coraz częściej wybierane przez wiele osób. Dzieje się tak z tego względu, iż są one bardzo praktyczne oraz funkcjonalne. Są przydatne w sytuacjach, kiedy to istotne jest oddzielenie dwóch pomieszczeń, ale nie ma miejsca na normalne drzwi. Dzięki drzwiom przesuwnym możliwe jest również zwiększenie przestrzeni. Pozostaje jednak pytanie – jak zrobić drzwi przesuwne http://edrzwi.com/? Na to pytanie udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Przeczytaj go i przekonaj się, że montaż drzwi przesuwnych nie jest skomplikowany. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury.
Jakie narzędzia i produkty są niezbędne do zrobienia drzwi przesuwnych?
Do montażu drzwi wraz z systemem przesuwnym potrzebujemy kilka narzędzi, to znaczy: miarkę, ołówek, poziomicę, wiertarkę, wkrętarkę i piłkę do metalu. Bez nich nie można się obejść. Ponadto, należy się również zaopatrzyć w pewne produkty, wymienimy najważniejsze z nich. Przede wszystkim należy posiadać prowadnicę, która jest podstawowym elementem montażowym mocowanym bezpośrednio do nadproża. Prowadnica jest wykonana ze stopów aluminium i jest odpowiedzialna za to, z jaką płynnością skrzydło przemieszcza się wzdłuż prowadnicy. Do zrobienia drzwi przesuwnych są także niezbędne wózki, czyli elementy umieszczone w prowadnicy. Umożliwiają one przesuwanie się skrzydła i mogą mieć konstrukcję rolkową bądź kulkową. Należy jeszcze zaopatrzyć się w ograniczniki wychylenia i otwarcia, czyli elementy mocowane na podłodze, których celem jest stabilizacja toru jazdy skrzydła i utrzymanie go w pozycji pionowej i gwarancję bezpiecznego zatrzymania się na końcu toru.
Jak dopasować drzwi przesuwne do wnęki?
Aby właściwie dobrać prowadnicę oraz drzwi, należy dokładnie zmierzyć wnękę. Istotne jest, aby skrzydło drzwiowe było szersze od wejściowego otworu o około 4 – 10 centymetrów oraz wyższe o 2 – 10 centymetrów. Jeżeli ściana nad wnęką jest gładka należy wybrać krótsze skrzydło. Jeżeli natomiast powyżej umieszczona jest ościeżnica, którą chcemy zakryć, należy wybrać opcję wyższą. Wybór prowadnicy górnej powinien być przemyślany – należy wziąć pod uwagę to, ile jest miejsca wolnego pomiędzy drzwiami a sufitem. Przestrzeń powinna być odpowiednio duża, tak aby nie doszło do sytuacji kiedy to mechanizm mógłby zahaczać o strop i nie mógł właściwie działać. Jak natomiast ustalić długość prowadnicy? Można to zrobić poprzez pomnożenie szerokości wnęki przez dwa i dodanie do wyniku około 5 – 10 centymetrów. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z wąskim pomieszczeń, można po prostu pozostać przy dwukrotnej szerokości otworu.
Etap pierwszy – przygotowanie skrzydła drzwiowego i mocowanie szyny
Pierwszym krokiem do zrobienia skrzydeł drzwiowych jest sprawdzenie, czy drzwi są rzeczywiście dopasowane do otworu w ścianie. W tym celu należy je zmierzyć i porównać z wymiarami otworu bądź przyłożyć je do niego. Kiedy już mamy pewność, że drzwi są odpowiednie, należy przykręcić do górnej części drzwi kółka, które później będą sunęły po szynie. Warto pamiętać o zachowaniu równych odstępów, tak aby ciężar drzwi się równomiernie rozłożył.
Następnie należy przygotować prowadnicę i ją zainstalować. Aby tego dokonać, najpierw należy odmierzyć na niej podwójną długość drzwi tzn. przyciąć ją na taką właśnie długość. Na taką szynę można nakleić wsporniki i rozmieścić je równomiernie, aby szyna wytrzymała ciężar skrzydła drzwiowego. Szynę należy położyć na ścianie i zaznaczyć na podłożu miejsca w których powinny zostać umieszczone otwory montażowe. Warto jeszcze się upewnić używając poziomicy czy są one umieszczone równo aby zapobiec krzywemu osadzeniu drzwi, co mogłoby zmniejszyć ich funkcjonalność. Następnie można już zacząć wiercić otwory w zaznaczonych miejscach i umieścić w nich rozporowe kołki i użyć ich do przykręcenia wsporników umieszczonych wcześniej na szynie. Takie postępowanie gwarantuje stabilność konstrukcji.
Etap drugi – zainstalowanie drzwi w szynie i zamontowanie maskownicy
Po stabilnym zamocowaniu szyny do ściany należy założyć drzwi. Aby to zrobić, należy wsunąć kółka w szynę i przesunąć je tak, aby nie były zbyt blisko samej krawędzi. Następnie należy zamocować stopery, których zadaniem jest utrzymywanie skrzydła w szynie i zapobieganie jego wypadnięciu. Ważne jest również zamontowanie prowadnicy na posadzce, ponieważ dzięki niej drzwi zostaną unieruchomione i nie będą poruszały się na boki niszcząc szynę. Czym są prowadnice podłogowe? To zazwyczaj niewielkie i przezroczyste elementy w kształcie kątownika, które są montowane tuż za otworem drzwiowym, przy ścianie. Należy sprawdzić, czy drzwi nie zahaczają o nie, tak aby ochronić skrzydło przez obijaniem.
W sytuacji, kiedy bardzo dbamy o estetykę i chcielibyśmy aby drzwi prezentowały się możliwie jak najlepiej, warto dokonać wykończenia szyny montażowej tak, aby nie była ona widoczna. Aby otrzymać taki efekt, konieczny jest montaż specjalnej maskownicy. Umożliwia ona ukrycie mechanizmu. Maskownicę montuje się z użyciem kleju montażowego lub za pomocą wkrętów i należy ją przymocować tak, aby nie zakrywała ona śrub.