Koszt ocieplenia dachu
![Koszt ocieplenia dachu](https://www.boogu.pl/wp-content/uploads/2022/05/ocieplenie-dachow-1.jpeg)
Połacie dachu warte są wykonania starannego ocieplenia – będzie to zabezpieczanie przed wpływem zmieniającej się temperatury, zaś wydatki zwrócą się nam w przyszłości pod postacią obniżonych rachunków za nasze ogrzewanie. Ocieplenie wykonywane jest najczęściej z mineralnej wełny zakładanej na suficie, fragmentach dachowej połaci oraz ściankach kolankowych. Na koszt ocieplenia dachu wpływ wykazuje stopień jego skomplikowania, ceny surowców oraz stawka za robociznę i powierzchnia całkowita do ocieplania.
Powierzchnia do ocieplenia – jak ją należy zmierzyć?
Bardzo dokładne wyliczanie powierzchni dachu, może być dosyć skomplikowane. Miejmy na względzie, iż powierzchnia do ocieplenia nie jest równa powierzchni kondygnacji górnej. W wyliczeniach konieczne będzie uwzględnienie wymiarów sufitów oraz wszelkich skosów. Dokładniejsze kalkulacje wykonamy tylko dzięki wymierzeniu całości poddasza. Możemy także wykorzystać uniwersalny wzór, który pozwala na otrzymanie wyniku orientacyjnego. Trzeba założyć, iż na każdy z metrów kwadratowych powierzchni piętra górnego przypadnie 1,4 metra kwadratowego powierzchni dachu do przeprowadzenia ocieplenia.
Konieczne surowce
Spory wpływ na łączne koszty ocieplania poddasza, mieć będzie typ użytych surowców. Do prac potrzebne będą:
- mineralna wełna – znakomicie sprawdzi się w czasie wykonywania ocieplenia na poddaszu użytkowym. Można wybrać między wełną szklaną a mineralną. Alternatywę stanowić może tylko dobranie odpowiedniej jakości styropianu. Pamiętajmy, jednakże, iż jest to elastyczny surowiec, a jego zamontowanie na bardziej skomplikowanych skosach stwarza pewne kłopoty. Dlatego też lepszym rozwiązaniem będzie kupno dobrej jakości mineralnej wełny, która pozwoli na wyeliminowanie mostków termicznych. W wyliczeniach należy uwzględnić kupno mineralnej wełny z półki cenowej na średnim poziomie, o grubości 25 centymetrów,
- stalowe profile – konieczne do zrobienia stelażu, który będzie trzymał mineralną wełnę. Dużo tańsze rozwiązanie to użycie łat drewnianych, tyle iż drewno nie jest na tyle odporne i trwałe na oddziaływanie zmieniających się temperatur,
- paroizolacyjna folia – izolująca warstwa winna być zabezpieczona dodatkowo paroizolacyjną folią, która ochroni mineralną wełnę przed jej zawilgoceniem. To bardzo istotne, jeżeli na poddaszu będzie się znajdowała łazienka albo kuchnia. To pomieszczenia, gdzie wilgotność powietrza jest dosyć duża,
- izolacyjne taśmy – stosuje się je w miejscu połączenia paroizolacyjnej folii. Pozwalają na stworzenie szczelnej powłoki, która nie będzie przepuszczała wilgoci.
Kalkulacja kosztów – przykład
Załóżmy przykładowo, iż kondygnacja górna naszego domu ma zajmować 100 metrów kwadratowych. Po przemnożeniu takiej powierzchni przez 1,4 otrzymamy 140 metrów kwadratowych koniecznych do ocieplania. W wyliczeniu uwzględnione będą koszty zakupu surowców z półki cenowej na średnim poziomie. Do prac zatrudnimy zaś niedrogą ekipę z polecenia znajomych.
- koszty robocizny https://ocieplanie-dachow.com.pl/, to około 7 tysięcy złotych,
- koszt zakupu surowców, to kwota rzędu 6 tysięcy złotych.
Z wyżej opisanych kalkulacji jasno wynika, iż wydatki sumaryczne na wykonanie ocieplenia poddasza o powierzchni łącznej 140 metrów kwadratowych, wyniosą około 13 tysięcy.
Kalkulacje alternatywne
Znajdujący się powyżej kosztorys tyczy się robocizny oraz surowców w pośrednim standardzie możemy, jednak wziąć pod rozwagę standard luksusowy albo ekonomiczny.
- kalkulacja w najwyższym standardzie https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ – jest to rozwiązanie dla tych osób, które pragną wysokiej jakości, zaś duże koszty ich nie odstraszają. W najwyższym ze standardów, kupowane są najlepsze z materiałów wykończeniowych i zatrudnia się drogą, niemniej jednak dobrze sprawdzoną ekipę budowlaną. Ocieplanie poddasze w wysokim standardzie obejmuje koszty na poziomie 18 tysięcy złotych,
- kalkulacja ekonomiczna – obejmuje zakup najtańszych z surowców, jak i wynajęcie najtańszej ekipy budowlanej. Cena minimalna ocieplenia dachu wyniesie w tej sytuacji prawie 10 tysięcy złotych. Nie będzie to, jednakże zalecane rozwiązanie. Oszczędności mające związek z kupnem
![Koszt ocieplenia dachu](https://www.boogu.pl/wp-content/uploads/2022/05/ocieplenie-dachow-1-1024x685.jpeg)
Kalkulacja ekonomiczna – obejmuje zakup najtańszych materiałów oraz wynajęcie najtańszych fachowców. Minimalna cena ocieplenia poddasza wyniesie w tym wypadku 10 584 zł. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Oszczędności związane z zakupem najtańszych materiałów i wynajęciem tanich (często niedoświadczonych) fachowców stanowią pewne ryzyko. Materiały z najniższej półki nie zapewnią optymalnej ochrony przed zmiennymi temperaturami. Może się to wiązać z późniejszym zwiększeniem kosztów poniesionych na ogrzewanie poddasza.
Ocieplenie dachu – czy można je zrobić samodzielnie?
Ocieplenie można przeprowadzić samodzielnie. Takie prace nie są nazbyt skomplikowane, niemniej jednak wymagać będą sporego doświadczenia oraz wiedzy, dlatego nie powinni wykonywać ich zupełni nowicjusze. Samodzielne ocieplanie przynieść może oszczędności łatwo, jednakże przeprowadzić prace w nieodpowiedni sposób. Miejmy na względzie, iż mineralna wełna musi być właściwie połączona. Wszelkie szczeliny oraz niedoskonałości, przyczyniają się do powstania tak zwanych termicznych mostków.