Prawa korporacyjne i pracownicze w restrukturyzacji
Prawa korporacyjne i pracownicze w restrukturyzacji mogą być drażliwym tematem dla obu stron. Restrukturyzacja firmy nie musi oznaczać zwolnień. Jednak w niektórych przypadkach zwolnienia są nieuniknione. Jeśli pracodawcy redukują zatrudnienie poprzez restrukturyzację, nadal muszą postępować zgodnie ze standardową procedurą. Restrukturyzację można wykorzystać do stymulowania wzrostu lub jako sposób radzenia sobie z trudnościami finansowymi.
Niezależnie od przyczyny, zwykle wiąże się to z likwidacją miejsc pracy i redukcją zatrudnienia. Restrukturyzacja powinna jednak odbywać się z poszanowaniem praw pracowniczych. Co to oznacza dla pracowników? Podejmowane działania muszą być zgodne z przepisami Kodeksu pracy, które gwarantują pracownikom ochronę przed zwolnieniem z pracy po rozwiązaniu umowy o pracę.
Uprawnienia przedsiębiorstwa i pracownika w reorganizacji – przesłanki przeprowadzenia procesu
Powody, dla których firma może zdecydować się na restrukturyzację to:
- ciąć koszty
- połączyć się z inną firmą
- redukcja zadłużenia lub konsolidacja
- wprowadzić nowy produkt lub usługę.
Nie wszystkie z powyższych powodów oznaczają zwolnienia. Jednak w niektórych przypadkach jest to nadal niezbędny środek. Często powód sprowadza się do jednego: oszczędności pieniędzy. Pracodawcy muszą zaplanować proces restrukturyzacji (wykorzystując ramy czasowe i plany) przed zwolnieniami. Następnie powinien spojrzeć na schemat organizacyjny, który pomoże zidentyfikować wszystkie kluczowe stanowiska i obowiązki w firmie, a także obszary, w których występuje niedobór lub nadmiar personelu. Po pierwsze, tam gdzie to możliwe, należy zminimalizować potrzebę zwolnień poprzez:
- limit nadgodzin
- prace reorganizacyjne
- zmniejsz liczbę pracowników tymczasowych.
Następnie musisz skonsultować się z personelem i przedstawić swoją sugestię. Podaj przyczyny restrukturyzacji i wymień pracowników, którym grozi zwolnienie.
Prawa pracowników i pracowników w restrukturyzacji – zasady rozwiązywania umów o pracę
Kodeks pracy chroni pracowników przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Umowa może jednak zostać rozwiązana bez wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy lub za obopólną zgodą. Pracodawcy mają możliwość rozwiązania umów o pracę z pracownikami, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata. Można to zrobić również w czasie wakacji lub innych usprawiedliwionych nieobecności.
W przypadku reorganizacji firmy pracodawca może skrócić 3 miesięczny okres wypowiedzenia do 1 miesiąca. Pracownik ma jednak prawo do odszkodowania za pozostałą część okresu. W przypadku umowy cywilnoprawnej, umowa o pracę może zostać rozwiązana z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Umowy z kobietami w ciąży mogą zostać rozwiązane w trakcie urlopu macierzyńskiego. Gdy firma przechodzi restrukturyzację, pracodawca powinien uwzględnić w zawiadomieniu podstawowe przyczyny likwidacji stanowiska. Istotne jest również podanie motywacji do zwolnienia danego pracownika.
Procedura wprowadzania restrukturyzowanych przedsiębiorstw
Restrukturyzacja firm nie zawsze kończy się zwolnieniami grupowymi, a zdarza się, że procedura ogranicza się do zawieszenia rekrutacji. W tym przypadku zatrudnieni pracownicy wykonują więcej zadań i otrzymują takie samo wynagrodzenie, ale pracodawca nie zwalnia i nie zwalnia pracowników. Rozwiązanie to uznano za nieodpowiednie, ponieważ pracownicy byli zmęczeni, a przez to mniej produktywni. W rezultacie przychody firmy również spadły. Tymczasowym rozwiązaniem jest wprowadzenie elastycznych godzin pracy przy zwiększaniu lub zmniejszaniu zatrudnienia w określonych sezonach.
Restrukturyzacja przedsiębiorstw i prawa pracownicze
Pracownicy mają prawo do odpraw w związku z restrukturyzacją przedsiębiorstw – ustawa z dnia 13 marca 2003 r. W przypadku zatrudnienia co najmniej 20 pracowników restrukturyzacja przedsiębiorstwa będzie stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie ma również znaczenia, czy zwolnienia są dokonywane indywidualnie, czy grupowo.
Pracownicy, którzy rozwiązują umowy o pracę, otrzymają odprawy w następujących wysokościach:
- 1 miesiąc płatny dla pracowników (jednego pracodawcy) zatrudnionych co najmniej 2 lata
- 2 miesiące płatne dla pracowników zatrudnionych od 2 do 8 lat (jeden pracodawca)
- 3-miesięczne odszkodowanie pracownikom (jednemu pracodawcy), którzy byli zatrudnieni dłużej niż 8 lat.
Wszystkie czynności prowadzone przez pracodawcę są nadzorowane przez Kierownika i Sędziego Komisarza. Podczas restrukturyzacji przedsiębiorstwa pracodawca może zmniejszyć zatrudnienie na zasadach określonych w Kodeksie pracy, uznając zmniejszenie liczby stanowisk pracy za narzędzie naprawcze. Można zauważyć, że wpływ restrukturyzacji przedsiębiorstwa wynika nie tylko bezpośrednio z przepisów prawa, ale wiąże się również z rozpoczęciem procesu restrukturyzacji. Jeżeli długi pracownicze nie są zabezpieczone, mogą być zabezpieczone funduszem gwarantowanych świadczeń pracowniczych.