Przydatne funkcje i systemy w samochodzie, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy – o czym warto wiedzieć?

Przydatne funkcje i systemy w samochodzie, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy - o czym warto wiedzieć?

Współcześnie większość ludzi posiada przynajmniej jeden samochód w swoim gospodarstwie domowym – wygoda przemieszczania się jest szczególnie ważna kiedy mamy małe dzieci. Samochód prócz podstawowego wyposażenia umożliwiającego jazdę może mieć jednak szereg innych systemów które dbają zarówno o nasz komfort jak i bezpieczeństwo. Jakie funkcje warto posiadać w swoim samochodzie, i dlaczego dobrze jest zainwestować w lepszy sprzęt?

ABS – jak działa?

Ten system to zdecydowanie jeden z ważniejszych funkcji w każdym samochodzie który w sytuacjach zagrożenia nierzadko może uchronić kierowcę i pasażerów od tragicznego wypadku. ABS to część układów hamulcowych zarówno samochodów jak i np. motocykli, który zapobiega blokowaniu się kół w trakcie ostrego hamowania. Możliwe jest to dzięki pulsacyjnemu zmniejszaniu i zwiększaniu siły hamowania tak, by utrzymać koło na granicy poślizgu. ABS składa się z czujników prędkości obrotowej kół, modulatorów ciśnienia oraz sterownika, który po otrzymaniu sygnału z sensorów wprowadza korektę siły hamowania. Najczęściej spotykane i wykorzystywane są czujniki indukcyjne, które współpracują z obracającymi się wraz z kołami tarczami zębatymi – innymi słowy, kiedy dojdzie do ostrego hamowania, system ABS rozpocznie proces zmniejszania i zwiększania siły hamowania, by nie doprowadzić do zablokowania koła, a tym samym wpadnięcia w poślizg. System ABS jest powszechnie spotykany w samochodach zarówno klasy średniej, jak i tych nowocześniejszych, dzięki czemu praktycznie większość aut poruszających się obecnie na polskich drogach są w niego wyposażone. Najważniejszym zadaniem jakie spełnia system ABS jest umożliwienie utrzymania kierowalności auta w trakcie hamowania, jak również nie dopuścić do utraty stabilności auta w trakcie hamowania, co mogłoby skutkować poważnym wypadkiem.

 

 

Kamery cofania

Manewrowanie autem na parkingu czy innym placu wymaga wprawy i ostrożności, szczególnie kiedy to miejsce zapełnione jest innymi samochodami – o stłuczkę czy otarcie pojazdu naprawdę nie trudno! Podczas np. parkowania równoległego bardzo łatwo jest najechać na krawężnik czy inną przeszkodę której nie widać w bocznych lusterkach, a kierowcy muszą wykazywać się czujnością i refleksem, by prawidłowo wykonać manewr. By wspomóc kierowców i ułatwić im parkowanie i przemieszczanie się autem na niesprzyjającym terenie powstały kamery cofania, którymi obecnie mogą poszczycić się nowsze modele najpopularniejszych marek samochodów. Dobrą wiadomością dla zainteresowanych tematem z pewnością będzie fakt, że kamery cofania można dokupić i zamontować nawet w samochodzie który nie należy do najnowocześniejszych. Warto jednak zauważyć, że jeśli decydujemy się na zakup takiego sprzętu należy zadbać, by pochodził on od renomowanego producenta i był wysokiej jakości, w przeciwnym razie szybko może się okazać, że zakłócenia obrazu jak i problemy z przewodami będą większym utrapieniem niż wydanie kilkuset złotych na jego zakup. Kamery cofania można zamontować u profesjonalnego instalatora z warsztatu car audio, który przede wszystkim podpowie nam, czy wybrany przez nas sprzęt posłuży na długo, i czy warto w ogóle go instalować w naszym konkretnym modelu samochodu. Podczas zakupu kamery cofania warto wziąć pod uwagę przede wszystkim kąt widzenia, ponieważ od niego zależy ile będziemy widzieć na monitorze podczas manewrów. Dobry standard to kąt widzenia powyżej 120 stopni w poziomie i 105 stopni w pionie. Dodatkowo nie warto kupować kamer cofania które mają lustrzane odbicie – obraz jest pokazywany odwrotnie, co może powodować dezorientację u kierowcy i brak właściwego postrzegania ewentualnych przeszkód na drodze. Co do funkcjonalności kamery w kwestii montażu, najlepiej sprawdzają się modele wyposażone w krótką wiązkę kabli oraz przedłużacz. Krótki kabel jest praktyczniejszy pod względem przydatności w ramach działania serwisowego – kiedy pojawia się awaria kamerki, nie jest konieczne wymienianie całej instalacji, a jedynie wypięcie zepsutego sprzętu i wymiana na nowe.

Funkcja ostrzegania o zmęczeniu

Osoby które regularnie spędzają dużo czasu za kierownicą np. ze względu na tryb pracy z pewnością docenią tę funkcję – ostrzeganie o zmęczeniu to system który ma na celu wspomaganie kierowcy kiedy pojawią się przesłanki, że może czuć się zmęczony, a przez to sprowadza niebezpieczeństwo na siebie w trakcie jazdy. System opiera się o czujnik kąta skrętu, który w trakcie jazdy analizuje, czy kierowca wykonuje gwałtowne ruchy kierownicą, przez co tor jazdy samochodu staje się mniej precyzyjny. System poddaje analizie również porę dnia i długość jazdy, co wpływa na samopoczucie kierowcy i jego efektywność w trakcie prowadzenia auta.  Kiedy system wykryje niestabilny tor jazdy auta i mniej precyzyjne ruchy kierowcy, ostrzega go zarówno wizualnie jak i dźwiękowo, co sugeruje prowadzącemu auto zatrzymanie się i zrobienie przerwy, by odzyskać pełne skupienie potrzebne do dalszej bezpiecznej podróży. Niektóre systemy również wspomagają kierowcę za pomocą świateł, tj. włączają automatycznie światła przeciwmgielne np. nocą, kiedy samochód wchodzi w zakręt by polepszyć jakość widzenia prowadzącego auto.

You Might Also Like