Rekuperacja i pompy ciepła – zastosowanie, zalety
Odzysk ciepła to zwracanie (całkowicie lub częściowo) potencjału cieplnego wykorzystywanego w danym cyklu technologicznym do wtórnego wykorzystania. Rekuperacja i pompy ciepła to idealne połączenie przynoszące spore oszczędności w kosztach systemu grzewczego. Jest stosowane w wentylacji, która jest procesem wymiany ciepła, w którym energia cieplna powietrza wywiewanego jest przenoszona na świeże powietrze nawiewane poprzez kontakt z wymiennikiem ciepła, dzięki czemu jest on ogrzewany. Wynikiem procesu rekuperacji jest wypuszczenie już schłodzonego powietrza na ulicę zimą i dostarczenie już ogrzanego powietrza do pomieszczeń.
Rekuperacja i pompy ciepła – zastosowanie
Ulepszenie przepisów budowlanych, pojawienie się nowych materiałów budowlanych, technologii budowlanych i zwiększenie zapotrzebowania na komfort zaostrza wymagania dotyczące systemów inżynieryjnych nowo budowanych budynków, w tym systemów wentylacyjnych, minimalizując ich zużycie energii. Rekuperacja i pompy ciepła to tania metoda do zastosowania na etapie projektowania i budowy, która pozwala na oszczędność kosztów kapitałowych.
Rozwój technologii budowlanych doprowadził do pojawienia się uszczelnionych pakietów okien i drzwi. Takie okna i drzwi zaczęły znacznie oszczędzać energię cieplną, ale praktycznie uniemożliwiły wymianę powietrza w pomieszczeniach. Ponadto, w wyniku zastosowania nowoczesnych materiałów budowlanych, przepuszczalność powietrza ścian jest znacznie zmniejszona. Przebywanie w takich pomieszczeniach, bez systemu wymiany powietrza stało się wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia.
Konieczne okazało się zastosowanie systemu wentylacji, w którym ciepło potrzebne do ogrzania zimnego powietrza zewnętrznego będzie odbierane ze zużytego powietrza wywiewanego. I odpowiednio przeciwnie, w czasie upałów podczas klimatyzacji. To znaczy system wentylacji, w którym wykorzystywany jest odzysk ciepła. W czasie upałów podczas klimatyzacji.
Co to jest rekuperator?
Rekuperator powietrza to urządzenie, które wykonuje funkcję oszczędzania energii, ponieważ pozwala ogrzewać zimne pompowane powietrze za pomocą ciepła wywiewanego. To z kolei pozwala zaoszczędzić w systemie inżynierii ogrzewania i wentylacji, ponieważ zmniejsza obciążenie grzewcze w zakresie ogrzewania powietrza nawiewanego. Ogrzewanie powietrza nawiewanego może stanowić do połowy całej mocy grzewczej przy pojedynczej wymianie powietrza w pomieszczeniu i oczywiście zajmuje lwią część mocy grzewczej przy wielu wymianach powietrza. Połączenie rekuperacji i pompy ciepła finalnie daje możliwość optymalnego dobranie parametrów obu instalacji.
Zastosowanie klasycznych typów rekuperatorów powietrza w systemach wentylacyjnych umożliwia ponowne wykorzystanie 45% ciepła wywiewanego powietrza. Jednak rozwój systemów odzyskiwania nie stoi w miejscu. Metody i wydajność odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego w celu utrzymania go w pomieszczeniach są stale ulepszane. Wynikiem tego rozwoju jest na przykład układ z termodynamicznym odzyskiem ciepła, rekuperacja i pompy ciepła powietrze-powietrze wykorzystuje obwód wymiennika ciepła z bezpośrednim rozprężeniem umieszczony w postaci freonowych wymienników ciepła w układzie wydechowym i kanałach zasilających układu wydechowego i wydechowego za klasycznym płytowym wymiennikiem ciepła.
Zalety wykorzystania rekuperacji i pompy ciepła
Niezaprzeczalną zaletą połączenia rekuperacji i pompy ciepła, czyli termodynamicznego lub aktywnego odzysku ciepła jest potrzeba dodatkowych sekcji ogrzewania i chłodzenia. Cały zakres jednostek nawiewno-wywiewnych z odzyskiem ciepła w swojej charakterystyce jest optymalnie dostosowany do realizacji projektów systemów wentylacji nawiewno-wywiewnej dowolnych budynków i pomieszczeń do użytku domowego, biurowego lub przemysłowego poprzez zastosowanie technologii aktywnego odzysku ciepła.
System wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala zapewnić pomieszczeniu czyste powietrze, stworzyć optymalną temperaturę dla komfortowego pobytu, a tym samym zmniejszyć dodatkowe obciążenie systemu grzewczego. Działanie takiej wentylacji odbywa się w następujący sposób: odprowadzone ciepłe powietrze z pomieszczenia przez system kanałów wchodzi do wymiennika ciepła rekuperatora, w którym proces przekazywania ciepła do zimnego powietrza z ulicy, który przepływa dalej z bardziej komfortową temperaturą do pomieszczenia. Wydajność konwencjonalnych rekuperatorów wynosi 40-50%.
Rekuperator wymiennika ciepła
Rekuperatory termodynamiczne, nawiewno-wywiewne to jednostki z płytowym wymiennikiem ciepła stanowią unikalne i skuteczne rozwiązanie dla energooszczędnych systemów wentylacyjnych. Pasywny rekuperator i wysokowydajna pompa ciepła z odwracalnym powietrzem (ciepła na zimno) oparta na sprężarkach z falownikiem zostały połączone w jednej obudowie centrali wentylacyjnej. W rezultacie realizacja zadania zastąpienia zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach nowym powietrzem następuje z wydajnością ponad 100% (około 300% lub więcej, w zależności od warunków). Oznacza to, że powietrze emitowane z domu jest zimniejsze niż temperatura zewnętrzna w zimie i cieplejsze niż środowisko naturalne w lecie.