Uzależnienie od hazardu jak leczyć

Leczenie uzależnień jest to proces bardzo trudny oraz długotrwały. Leczenie, aby było skuteczne, wymaga spełnienia przynajmniej kilku ważnych punktów. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli mówimy o uzależnieniach, to zawsze mamy na myśli uzależnienia od różnych substancji, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że występują również uzależnienia behawioralne. Uzależnienia behawioralne nie wiążą się ze stosowaniem substancji odurzających, a przynajmniej nie wpływają one znacząco na tego typu uzależnienie. Do uzależnień behawioralnych zaliczymy na przykład seksoholizm lub uzależnienie od hazardu. O tym ostatnim sobie trochę opowiemy, w kontekście tego, czym jest uzależnienie od hazardu, jak powstaje oraz tego, czy leczenie uzależnień od hazardu jest możliwe i skuteczne.

 

Z czego bierze się uzależnienie od hazardu?

 

Przyczyn tego, że coraz więcej osób jest uzależnionymi od hazardu, jest wiele. Przykładowo coraz niższy wiek, kiedy zaczynamy grać na pieniądze, wpływa jednakowo na to, że osoby już uzależnione są diagnozowane w coraz młodszym wieku, ale również ma wpływ na to, że młode osoby są bardziej podatne na bodźce, jakich dostarcza hazard. Innym czynnikiem jest na pewno kwestia taka, że hazard jest obecnie bardzo dostępny. Niby w Polsce istnieje jedno legalne kasyno internetowe, ale tajemnicą poliszynela jest to, że nie problem jest znaleźć inne zagraniczne strony, na których można grać. Do tego mamy inne legalne i promowane formy hazardu, takie jak totalizator sportowy, czy zakłady bukmacherskie. Niestety są one reklamowane jako czynności, które nie dość, że pozawalają nam na dobrą zabawę i dreszczyk emocji, to jednocześnie mogą pozwolić nam wygrać szybko duże pieniądze.

Ostatnim czynnikiem i równie ważnym, jak opisane wyżej są błędy poznawcze, jakim ulegają gracze. Największe jest przeświadczenie o tym, że skoro kilka razy z rzędu przegrałem, to tym razem uda mi się wygrać, co jest nieprawdą. Gracze mają również pewnego rodzaju przekonanie o tym, że panują nad rozgrywką, szczególnie jeśli grają w nią długo. Te dwa czynniki nie są obce również innym ludziom, ale są one niebezpieczne zawsze wtedy, kiedy zaczynamy grać na pieniądze.

 

Co wpływa pozytywnie na osoby uzależnione?

 

Terapia uzależnień od hazardu przewiduje w pierwszym kroku odwyk od hazardu. Odwyk ten musi być tym szybciej przeprowadzony, im bardziej osoba jest uzależniona od gry. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień rozróżniamy trzy główne typy uzależnienia. Pierwszy to uprawianie hazardu ryzykowne, drugi to uprawianie hazardu szkodliwe, trzeci to uprawianie hazardu patologiczne. Te trzy etapy znacząco się między sobą różnią. Granie ryzykowne przejawia się tym, że człowiek przejawia już oznaki uzależnienia, ale zazwyczaj nad nałogiem panuje. W drugim przypadku, czyli w graniu szkodliwym są już widoczne negatywne skutki grania, ale osoba uzależniona potrafi jeszcze z tymi negatywnymi skutkami sobie radzić. Ostatnie stadium, czyli granie patologiczne charakteryzuje się tym, że osoba uzależniona nie panuje nad nałogiem. Większość część swojej aktywności poświęca na granie lub zdobywanie środków na grę, nie kontroluje wydawanych sum, manipuluje ludźmi w celu zdobycia pieniędzy itp. Ostatni etap uzależnienia przypomina między innymi patologiczne picie alkoholu.

W pierwszym przypadku niezalecana jest terapia w ośrodku zamkniętym, jeśli jednak osoba uzależniona znajduje się w drugim lub – co gorsza – w trzecim stadium, to zamknięty ośrodek leczenia hazardu wydaje się najwłaściwszym rozwiązaniem. Tylko drastyczne i całkowite odcięcie chorego od możliwości grania w ośrodku leczenia uzależnień od hazardu, może przynieść spodziewane efekty w postaci zrozumienia tego, że chory ma problem. Najgorsze jest to, że chory w ostatnim stadium właściwie nie postrzega nałogu, jako coś, co jest problematyczne. Ośrodek uzależnień od hazardu pomaga w uświadomieniu tego faktu.

 

Na czym skupia się psychoterapia?

 

Psychoterapia osób mających problem z hazardem jest podobna do psychoterapii osób z innymi nałogami. Wyjście z nałogu wymaga dogłębnej analizy nie tylko pod kątem tego, że mamy problem, ale trzeba zrozumieć, dlaczego ten problem się pojawił oraz co powoduje, że czujemy nieodpartą chęć, aby grać. Psychoterapia pozwala również na wypracowanie metod, które pozwolą poradzić sobie z ochotą grania, kiedy ta nadejdzie po opuszczeniu ośrodka, a taka zapewne się pojawi.

 

Co mogą zrobić bliscy?

 

Bliscy w obliczu uzależnienia czują się często bezsilni, a czasami się łudzą, że wszystko wróci do normy. Tym bardziej mamy z takim efektem do czynienia, kiedy zderzamy się z takim nieoczywistym nałogiem jak hazard. Współczesna świadomość jest mała odnośnie do hazardu jako choroby i dlatego, paradoksalnie rodziny mają nadzieję, że problem sam zniknie. Z rozmów z osobami leczonymi, psychologowie wyciągają wnioski takie, że leczeni tak naprawdę kolejne szanse dawane od rodziny wykorzystują, aby dalej grać i unikać konsekwencji, co jeszcze bardziej wpędza w nałóg. Jeśli więc zauważymy symptomy uzależnienia, powinniśmy od razu podjąć radykalne kroki.

You Might Also Like