Witamina C 1000 – ile razy dziennie
Witamina C, inaczej kwas askorbinowy jest potrzebna do normalnego funkcjonowania organizmu. Jest bardzo ważnym składnikiem w procesie wytwarzania tkanki łącznej. Wspomaga produkcję kolagenu, dzięki któremu dochodzi do leczenia złamań i ran Z powodu dużej popularności i wielu możliwości zastosowań witaminy C, informacje, które o niej krążą, nie zawsze są do końca zgodne z prawdą.
Dawkowanie Witaminy C
Na pytanie, witamina C 1000, ile razy dziennie, nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ dzienne zapotrzebowanie zdrowej osoby wynosi 100 mg, ale w okresach przemęczenia, infekcji, rekonwalescencji, a także kobiety w ciąży powinny przyjmować do 1000 mg w ciągu dnia. Wiele organizmów żywych wytwarza witaminę C, ale człowiek nie jest do tego zdolny. Zwiększone dawki witaminy C zalecane są również w przypadku, kiedy osoba jest w nietypowym stanie fizjologicznym, np.:- nałogowi palacze i alkoholicy,
– pracownicy, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną,
– osoby starsze,
– w przebiegu chorób z wysoką gorączką,
– przy chorobach jamy ustnej,
– przy niedokrwistości,
– kobiety w okresie karmienia piersią.
Nawet jeśli nie zażywamy witaminy C, występuje ona w produktach codziennej diety, na jej niedobór może wskazywać wolne gojenie się ran, choroby dziąseł i przyzębia, zwiększona podatność na przeziębienia, pogarsza się również kondycja skóry. W takim wypadku powinna być stosowana witamina C 1000, ile razy dziennie powinna być zażywana przez osoby z jej niedoborami w organizmie najlepiej, jeśli zadecyduje lekarz. Zażywanie zbyt dużych ilości witaminy C objawia się bólami brzucha, wymiotami i nudnościami, natomiast przewlekłe dostarczanie organizmowi nieodpowiednich nadwyżek witaminy C może prowadzić do wytrącania się kwasu askorbinowego, czyli piasku w pęcherzu moczowym. Witamina C nie kumuluje się w organizmie, jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego bardzo trudno doprowadzić do jej przedawkowania.
Witamina C – popularne fakty i mity
Do mitów należy zaliczyć przekonanie, że spożywanie witaminy C w okresie przeziębienia może nas wyleczyć, regularne spożywanie tej witaminy, może jedynie pomóc w profilaktyce i uzyskaniu odporności. Krąży też wiele mitów dotyczących prawo i lewoskrętności witaminy C. Witamina C, inaczej kwas L – askorbinowy jest prawoskrętna. Cząsteczka witaminy C ma konfigurację L oraz prawoskrętność. Litera ,,L” nie oznacza lewoskrętności. Zatem wszystkie preparaty, których podstawą jest kwas L – askorbinowy, mają to same działanie. Lewoskrętna witamina C w żadnym wypadku nie jest lepsza od prawoskrętnej.
Wysokie działanie antyoksydacyjne powoduje, że związek jest wskazany do użycia podczas chemioterapii, ale nie może być traktowany jako medykament leczący raka. Równie często spotykany jest dylemat o skuteczności witaminy C występującej w postaci 'sztucznej” i 'naturalnej”, ponieważ nie wiadomo, która jest lepsza. Witamina C syntetyczna jest wytwarzana w wyniku syntezy chemicznej w laboratorium, jej naturalny odpowiednik, który występuje w owocach i warzywach, także powstaje w wyniku reakcji chemicznej cukrów. Obie wersje mają te same cechy i są jednakowo zbudowane. Jedyną różnicą jest lepsza przyswajalność kwasu askorbinowego z pożywienia, poza tym jest dłużej zatrzymywany przez organizm.
Pozytywne właściwości witaminy C
Witamina C ma właściwości uszczelniania śródbłonków naczyń krwionośnych, co sprzyja gojeniu się ran i zapobiega tworzeniu się sińców. Zapobiega również zmianom miażdżycowym, ponieważ uniemożliwia utlenianie się cholesterolu LDL w naczyniach. Witamina C ma również działanie wspomagające w regulacji ciśnienia tętniczego, wspiera wytwarzanie krwinek czerwonych, co ma duże znaczenie w profilaktyce anemii. Wpływa również korzystnie na działanie mózgu, bierze udział w produkcji neuronów i powstawaniu mieliny, substancji otaczającej komórki. Właściwy poziom witaminy C jest również niezbędny w procesie przekształcania neurotransmiterów, dopaminy w norepinefrynę, cykl ten jest zaburzony w czasie trwania depresji. Askorbinian sodu wspomaga także działanie leków antydepresyjnych. Pacjenci przyjmujący tabletki antydepresyjne razem z witaminą C po sześciu miesiącach wykazywali dużo mniejsze objawy depresji niż osoby przyjmujące placebo.
Niedobór witaminy C sprzyja szybszym procesom degeneracyjnym mózgu, zwiększa również ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Dlatego witamina c 1000-ile razy dziennie jest spożywana jednorazowo, z pewnością działa profilaktycznie i powoduje lepsze zdolności kognitywne u osób starszych.
Witamina C działa również korzystnie podczas ćwiczeń i regeneracji. Zapobiega uszkodzeniom mięśni podczas intensywnego treningu oraz ogólnemu zmęczeniu organizmu. Jest bardzo pomocna w trakcie odchudzania, osoby z odpowiednim poziomem witaminy C były w stanie zredukować o 30% więcej tkanki tłuszczowej podczas wykonywanej gimnastyki niż osoby, które tej witaminy nie zażywały. Aby spożycie witaminy C i jej codzienna suplementacja nie była szkodliwa dla organizmu, zalecane jest jej przyjmowanie w suplementach o stopniowym uwalnianiu.